سه شنبه11242020

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست روانشناسی و روان درمانی موفقیت 4 مرحله برای رسیدن به هر آنچه می خواهید!!

4 مرحله برای رسیدن به هر آنچه می خواهید!!

4 مرحله برای رسیدن به هر آنچه می خواهید!!

نکته: این مقاله توسط مارتا بک، مربی در زمینه موفقیت و مهارت های زندگی و مقاله نویس مجله اپرا نوشته شده است. مارتا دارای مدرک دکترا از دانشگاه هاروارد است و مادر سه کودک است.  اپرا درباره او می گوید: "او یکی از باهوش ترین زنانیست که من می شناسم."

نالیدن از چیزهایی که شما را می رنجاند آسان است. آیا راه حل بهتری پیدا کردید؟ مارتا بِک چهار مرحله ای که برای پیدا کردن بهترین راه حل به آن نیازمندید بیان کرده است. نتیجه را ببینید.

این روزهابه عنوان یک مرّبی،در همه  متقاضیان یک ترفند پربازده مشابه می بینم. آنها ازهمه چیز زندگیشان با جزئیات کامل شکایت میکنند.بچه های پر توقع،رئیس های سلطه جو،حراج های کم و بی ترتیب ...اما وقتی قرار است به فکر یک چاره باشیم آنها به شکل دیگری در آمده و می گویند:" من فقط به دنبال یک عشق واقعی ام""اشتیاق و علاقه شدید" "آرامش درونی" مثل این است که به خدمتکار بگویید:"برای من یک چیز خوشمزه بیار. نمی دونم چی، اما وقتی تستش کنم میتونم تشخیصش بدم!!!" چنین سفارش مبهمی به یک نتیجه  راضی کننده نمی انجامد.

حقیقت این است: آنان که آنچه می خواهند را به دست می آورند،همان هایی هستند که تلاش می کنند تا در یابند چه چیز را می خواهند.پس امسال،چون به خودم قول دادم که در جهت بهتر شدن حرکت کنم،می خواهم خواسته هایم را روشن کنم .اگر می خواهید زندگیتان به طور چشم گیری پیشرفت کند، خودتان باید بخواهید که چنین شود.

 

چطور آنچه می خواهید را به دست آورید:

از آنجا که من قادر به ایجاد تغییرات کوچک در جهت اصلاحات شخصی هستم، بد نیست که پروسه شفاف سازی خواسته ها را به چند مرحله تقسیم کنیم. من آنها را 4 پ می نامم. نگاهی به آنها بیندازیم...

 

1  پس رانی

در زمان مسافرتم به چین،داستان مرد خردمندی را که با نشاندن یک پرنده آواز خوان کوچک روی انگشتش به زیر دستانش آموزش می داد را شنیدم . وقتی که پرنده برای رفتن تلاش می کرد مرد دستش را پائین می آورد در نتیجه پرنده نمی توانست خیز برداشته و پرواز کند. درس عبرت: برای اینکه بتوانید اوج بگیرید باید چیزهایی را که نمی خواهید را پس بزنید. من و دوستانم زیاد از این کارها کرده ایم.هر بار که متوجه می شویم یک چیزی حس بدی در ما به وجود می آورد عمیقا و با تمام وجود به سلاح پس رانی متوسل می شویم.

از آنجایی که اکثر آدم ها غر زن های ماهری هستند، شرط می بندم که شما هم در همین لحظه مقادیری از پس زنی را احساس می کنید. یک جاهایی در زندگی هست که احساس سختی،رنجش و ناراحتی به وجود می آید. وقتی بچه ها چنین حسی نسبت به غذا دارند دهانشان را محکم فشرده و می بندند ، سرشان را تکان می دهند و قاشق را پرتاب می کنند. گر چه من شک دارم که شما در قرارهای کاری یا جلسات اولیا و مربیان چنین کاری انجام دهید، اما احتمالش هم هست ! منظورم این است که ته دلتان! در ظاهر ممکن است سری تکان داده و لبخند بزنید اما در واقع از احساس پس زنی آگاه هستید.

و زمانی که آماده اید سر همسر، راننده تاکسی یا دیگران غر بزنید تنها از آنچه شما را می آزارد گله و شکایت نکنید، عیب اصلی را در جلسات پیدا کنید. بفهمید که دقیقا چه چیزی در مورد برخوردهای خود پسندانه معلمی باعث می شود که بخواهید مشتی حواله او کنید. هر چه در مورد چیزهای که شما را ناراحت می کنند و چرایی آنها دقیق تر باشید راحت تر می توانید دل خواسته ها و آرزوهای خود را تمییز دهید.

 

2 پیش آمدنی ها

هر بار که شما با اوقات تلخی سر خودتان غر می زنید، انرژی پیدا کردن عیب را رهانیده وتوانایی تخیل را متوقف می کنید.موقعیت هایی که موجب ایجاد حس پس زنی در شما می شود را به خاطر بسپارید و به صورت ذهنی راه های تغییر آن را بیابید. روی بازی کردن تاکید کنید. اگر در اداره کوچکتان احساس زندانی بودن می کنید، تصور کنید که در قصرسیندرلا ، لب ساحل یا کره ماه کار می کنید. همان طور که آرتور سی کلارک می گوید:" تنها راه کشف حد و مرزممکن ها این است که کمی ریسک کرده به آنسوی ناممکن ها بروید." هر زمان که که احساس پس زدن داشتید انرژی آن را بگیرید و از آن برای تصور اتفاقات به غایت شگفت انگیز پیش آمدنی استفاده کنید.

 

3 پسندیدنی ها

اگر رها و راحت بایستید و ممکنات را با جادو به وجود آورید،مشاهده خواهید کرد که بعضی از آنها احساس مجذوب شدن، کنجکاوی و کمی سبکی به شما می بخشند.اینها خواسته های شما هستند.به آنها اجازه بدهید به خودآگاه شما پا بگذارند. فکر نکنید، فقط اجازه بدهید.( اگر می توانستید در مورد خواسته هایتان به صورت واضح فکر کنید به جای گله کردن آنها را خلق می کردید .همان طور که تی اس الیوت می نویسد"بدون فکر کردن منتظر بمانید چر ا که برای اندیشیدن آماده نیستید") اجازه بدهید یک تصویر مبهم بسازید سپس کمی دقیق تر شوید. مثل اینکه بخواهید با دوربین روی چیزی فوکوس کنید. قبول کنید ومنتظر بمانید.

 

4 پیدا کردن

اگر سر زنده و پر حوصله هستید خواسته های شکل گرفته در خود آگاه شما کم کم به قدری واضح خواهد شد که که با کلمات قابل توصیف باشد. شما می توانید با دقت آنچه شما را می رنجاند را از آنچه مایلید ببینید تفکیک کنید. عجله نکنید. کمی بیشتردست نگه دارید سپس با دقت به مشخص کردن خواسته هایتان به بالاترین حد وضوح دست یابید. به راه حلّی که می پسندید بیاندیشید و از خودتان بپرسید از این بهتر هم می شود؟ بعد از اینکه جوابی توجه شما را جلب کرد بپرسید چه چیزی از این هم بهتر خواهد بود؟ این کار را تکرار کنید تا زمانی که به تصویری از یک موقعیت چنان بی نقص دست یابید که به راستی چیزی بالاتر از آن وجود نداشته باشد. چنین وضوحی با هدف گیری کردن خواسته ها پدید می آید. اکنون شما به خدمتکار سفارش می دهید:" لطفا برای من دوتخم مرغ خانگی که به مدت سه دقیقه جوشانده شده وبه مقدار کمی نمک دریایی وفلفل تند آغشته شده بیاورید." چنین شفاف سازی ای ممکن است موجب شگفتی همه شود اما حدس می زنید بعدش چه اتفاقی می افتد؟! باعث می شود که همه کس و همه چیز در اطراف شما دقیقا همان چیزی که می خواهید را به شما تحویل دهند.

 

تمرین مهارت می آفریند

موفقیت در ایجاد وضوح و روشنی به احساسی که به 4 پ و انجام تمرین ها دارید بستگی دارد. اینجا به دو نمونه اشاره می کنیم. اولین تمرین قوه تخیل که در پائین آمده مربوط به خانه شماست و کارتان را راحت خواهد کرد. دومین تمرین مربوط به حقه بازی در روابط انسانیست.

 

تمرین اول:  فضا را در آغوش بکشید

در حال چرخ زدن در خانه هستی و از کنار مجله هایی که قرار است بخوانی، لباس هایی که قراراست اهدا کنی و دستگاه تناسب اندامی که قرار است امسال از آن استفاده کنی رد می شوی و تصمیم می گیری که همین حالا به همه این ها سر و سامان بدهی. از قانون 4 پ استفاده کن تا بفهمی که مایلی چه چیزهایی را در خانه ببینی.حتی به کوچکترین چیزهای دوست داشتنی محل زندگیت توجه کن. ممکن است بلا فاصله نسبت به بعضی خواسته ها احساس پس رانی داشته باشی. اینطور نباش.به جای اینکه به دنبال چیزهایی بگردی که نمی توانی تحملشان کنی، خیال کن که یک مکان زنده هستی. سعی کن بفهمی این فضا چه چیزهایی می طلبد. آیا اتاق خوابت آرزو می کند که از این به هم ریختگی خلاص شود؟ آیا آن گوشه تاریک و دلگیر حسرت یک لامپ را می خورد؟ آیا پنجره های اتاق نشیمن پرده های تیره را به این پرده زرد خردلی ترجیح می دهند؟ این چیز ها را تصور کنید و اجازه بدهید که فضا آنچه می خواهد را سفارش بدهد.تشخیص دهید که کدام تصویر احساس خوب پسندیدنی ها را دارد.سپس در حالی که همه تصاویری که حس مثبتی دارند را در ذهن خود ثبت می کنید از خودتان بپرسید :"چه چیزی از این بهتر خواهد بود؟" تا زمانی که به صورت کاملا دقیق حداقل یک یا دو تغییری که هم شادی بخش و هم انجام شدنیست را مشخص کنید.

 

تمرین دوم : یک رابطه

برای این تمرین، به کسی که دوستش داری فکر کن. اما نه به یکی از نزدیکترین و عزیزترین افراد.(هر چقدر رابطه صمیمانه تر باشد در نظر گرفتن تغییرات واضح سخت تر است پس از آشنایان شروع کن و ادامه بده.)تصور کن که کنار این فرد نشستی و قهوه می نوشی.خودت را تصور کن که که مانند یک دوربین فیلم برداری از میز دور می شوی طوری که می توانی خودت، دوستت و کافی شاپ را ببینی. مثل همان کاری که با اتاق نشیمن خود کردی. تصور کن که می توانی آن موقعیت خاص باشی ، نه فقط تو بلکه هر دوی شما و انرژی بین شما دو نفر.

حالا اختلاف و جایی که پس رانی را تجربه کردی در این رابطه احساس کن. مثلا تو از رابطه با دخترعموی خودت عقب می کشی.برای بیان واضح تر، متوجه می شوی زمانی که در مورد کادوی تولدی که قرار بود به او بدهی فکر می کنی این احساس شدیدتر می شود: یک شال دست باف. قصد نداری حساب همه چیز را داشته باشی اما آخرین باری که او تولدت را به یاد داشت سال ها پیش بود که یک کاردک به تو هدیه داد.

بگذار ذهنت چند اتفاق ممکن که می تواند این نابرابری را اصلاح کند تصور کند.خیلی ساده خیال کن که از دختر عمویت می خواهی یک هدیه بهتر به تو بدهد.خیال کن که تولدش را از یاد برده ای. اگر تو عاشق دادن کادوهای تولد هستی و این تصور تو را ناراحت می کند چیزهایی که می خواهی به او بدهی را تصور کن ، اجازه بده احساس پسندیدنی های تو مواردی که حس بخشندگی تو را راضی می کند را بدون نشانی از دلخوری به دقّت انتخاب کند. شال را برای خودت نگه دار. حالا که تو به آنچه می خواستی رسیدی- فرصتی برای بخشیدن بدون احساس احمق بودن- می توانی بدون توجه به کارهای او شاد باشی و عشق بورزی.

حتی امروزهم بعضی از دوستانم را می بینم که در حال گله و شکایت کردن هستند. به نظر می رسد از این کار لذت می برند ولی شما نیازی به این کار ندارید چون می توانید به جای شکایت به خواسته هایتان برسید ، فقط کمی صبور باشید و نسبت به خودتان آگاهی داشته باشید .

من برای شما روشنی در رابطه با مشکلات سمج زندگیتان آرزو می کنم . ممکن است این مشکلات غیر قابل تغییر به نظر بیایند اما در واقع آنها فراخوانی برای تغییر هستند. تغییر زمانی اتفاق می افتد که نیروی گله گزاری را برای رسیدن به راه حلی دقیق استفاده کنید.دانستن اینکه چه می خواهید –دقیقا چه می خواهید- اولین قدم برای شروع است. امیدوارم توانسته باشم این را به روشنی بیان کنم.

به فکر راه حلی باشید که بیشتر می پسندید، سپس از خودتان بپرسید :" چه چیز حتّی از این هم بهتر خواهد بود؟"

 

 

~ http://www.ibanoo.ir/xpc

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1320337

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+