سه شنبه11242020

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها دانشمندان برتر بدون مجموعه فقر و مشکلات مالی موجب می شود که مغز کندتر و ضعیفتر عمل کند

فقر و مشکلات مالی موجب می شود که مغز کندتر و ضعیفتر عمل کند

فقر و مشکلات مالی موجب می شود که مغز کندتر و ضعیفتر عمل کندپژوهشگران تازه‌ای توسط محققان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد درگیر شدن در مسائل و مشکلات مالی شامل نگرانی های مالی و فقر، می‌تواند باعث شود فعالیت‌های ذهنی کندتر عمل کنند. منظور از توانایی شناختی مغز شامل فعالیت های توجه، حافظه، یادگیری، منطق، توانایی حل مساله، تصمیم گیری و یادگیری زبان می باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان می‌گویند مشکلات مالی آنقدر ذهن فرد را درگیر خواهد کرد که برای انجام محاسبات دیگر کندتر و سخت‌تر وارد عمل خواهد شد.

آنها می‌گویند تأثیری که انحصار ذهن فرد به مشکلات مالی روی ذهن او خواهد گذاشت مانند کسی است که یک شب کامل را نخوابیده باشد.

تحقیقات نشان می دهد که مشغله های مالی و بی پولی، توانایی شناختی مغز را کاهش می دهد. افرادی که مشکل مالی دارند مدام در حال حساب و کتاب مالی هستند و در تمام طول روز نگران پرداخت صورتحساب ها، قبوض و هزینه ها هستند. این امر باعث می شود که قسمت اعظم انرژی این افراد صرف یافتن راهی برای گذران زندگی شود و به مسایل پیچیده تری از جمله آموزوش و پرورش کمتر بپردازند.

در ادامه این تحقیقات آمده است که مشغله ذهنی مرتبط با مسایل مالی، به طور میانگین حدود ۱۳ درصد آی کیو( IQ ) را کاهش می دهد.

افرادی که مشکلات مالی دارند کمتر می خوابند و معمولاً در تمام مدت خواب، آشفته هستند؛ همین امر و عدم تمرکز آنان باعث می شود که هر روز تصمیم های اشتباه بیشتری اتخاذ کنند و بیشتر گرفتار تصمیم های اشتباه خود شوند.

یکی از اقتصاددانان دانشگاه هاروارد در ارتباط با این تحقیقات گفته است که هنگام مشکلات مالی، نگران کمبود پول نباشید؛ کاهش روز به روز توانایی های شناختی نگرانی مهمتری است.

محققان تاکید می کنند که فقیر بودن فرد به هیچ عنوان نشانه کند ذهنی او نیست بلکه قرار گرفتن در شرایط محدودیت مالی، توانایی ذهنی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد و او را فردی ناتوان جلوه می دهد.

در این آزمایش ها گروهی از کشاورزان نیز مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند. زمانی که کشاورزان مشکل مالی نداشتند، میزان محصول آنان سه برابر بیشتر از زمانی بود که این کشاورزان درگیر مشکلات مالی بودند. نحوه تفکر و کاهش فعالیت های بدنی متاثر از حالات روحی کشاورزان، مهمترین دلیل این موضوع گزارش شده است.

محققین می گویند تنها در ایالات متحده امریکا حدود صد میلیون نفر درگیر مشکلات مالی هستند که به سادگی می‌تواند باعث شود در بسیاری از فعالیت‌های ذهنی کندتر عمل کنند.

 

 

منبع

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1320205

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+