سه شنبه11242020

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها دانشمندان برتر بدون مجموعه آیا شما معتاد به اینترنت و موبایل هستید؟

آیا شما معتاد به اینترنت و موبایل هستید؟

آیا شما معتاد به اینترنت و موبایل هستید ؟

گوشی های هوشمند، تبلت، رسانه ها، شبکه های اجتماعی و دیگر ابزارهای تکنولوژی به ابزارهای لازم و ضروری زندگی ما تبدیل شده اند، جزئی جدایی ناپذیر که گویی بدون آنها نمی توانیم به زندگی ادامه دهیم اما دانشمندان و روانشناسان در حال بررسی این پرسش هستند که وابستگی ما به تکنولوژی با ذهن ما چه می کند؟

برای نخستین بار در تاریخ اعتیاد به اینترنت به عنوان یک اختلال روانی ثبت شده است، حتی در سیلیکون ویلی (پایتخت تولید تکنولوژی) هم نگرانی هایی درمورد تسلط تکنولوژی بر زندگی ما وجود دارد.

ما دوره شیرین استفاده از تکنولوژی را سپری کرده ایم و اکنون زمان آنست که از خود بپرسیم چه کار می کنیم؟ حتی کمپانی هایی نظیر گوگل، توییتر و فیسبوک با هشدار در مورد عواقب خطرناک چت کردن، تایپ ، توییت و وبگردی مداوم، در حال آموزش مدیتیشن و مراقبه به کارکنان خود هستند!

روانشناس دانشگاه استنفورد کلی مک گونیگال می گوید: " افراد تنها احساس نیاز نمی کنند بلکه بدون آن دیگر نمی توانند زندگی کنند "برخی اصرار دارند که این تقصیر تکنولوژی نیست، ما نمی توانیم گوشی موبایل و لپ تاپ خود را برای اعتیاد خود و نیاز فوری برای چک کردن گوشی و ایمیل حتی سر میز شام سرزنش کنیم، خوب پس مقصر کیست؟ شاید:

1- شرکت هایی که ما تشویق می کنند 24 ساعته آنلاین باشیم

2- ناامنی درونی ما ، مارا وادار می کند که 24 ساعته ببینیم دیگران چه کاری انجام می دهند

3- فرهنگ ما با ایجاد احساس گناه و این فکر که باید  از همه لحظه ها استفاده کنیم

4- سیستم بدن انسان که به وسیله دوپامین به تاییدهایی که از تکنولوژی می گیرد پاسخ مثبت می دهد .

 

با این آخری آشنا هستید؟ تحقیقات نشان می دهد که استفاده دائمی ما از این ابزارها به مغز ما پاداش می دهد. هر بار که یک پیام ، توییت و یا ایمیل جدید به گوشی، تبلت یا کامپیوتر شما می رسد یک حس انتظار ایجاد می کند و مرکز پاداش مغز با تولید دوپامین به آن پاسخ می دهد.

در مغزی که با این پاسخ های سریع آداپته شده باشد، ساختارهای مورد نیازکنترل تمرکز، انگیزش، همدلی نابود شده و همه سلول های عصبی در حال رشد جدید، پذیرای فرایند پردازش سریع و پاسخ سریع خواهند بود. همچنین، اسکن مغز معتادان به اینترنت- هر کسی که بیش از 38 ساعت در هفته آنلاین باشد - شبیه مغزکسانیست که معتاد به کوکائین و الکل هستند. اعتیاد به اینترنت می تواند موجب عواقبی نظیر افسردگی تا روان پریشی باشد.

 

خوب، حالا چه کاری باید انجام دهیم؟

1  بیرون بروید: این مسئله کاملا جدی است، کمی پیاده روی کنید. از طبیعت لذت ببرید. سرعتتان را کم کنید.

2 جایی برای کمک به دیگران پیدا کنید: همدلی را در تجمعات خیرخواهانه تجربه کنید

3 مدتی از تکنولوژی دور باشید: برای 24 تا 48 ساعت همه ابزارهای مدرن را از خود دور کنید

4ساعت هایی که جلوی مونیتور هستید را متعادل کنید: البته با ملاقات های رودر رو با دیگران

5 برای چیزی که می خواهید صبور باشید: به منظور ساختن عضلات رضایت خاطر طولانی مدت

اکثر مردم موافق هستند که تکنولوژی هم رحمت و لعنت است. مانند هر چیز دیگری اعتدال کلید موفقیت است. بیایید تا کاری کنیم که آن را مثبت نگهداریم تا برای شما کار انجام دهد

 

 

منبع

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1320318

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+